+ Samurajové

1. února 2008 v 13:40 | Katsuo - Martin |  + Samuraj

SAMURAJ

Hlavním úkolem samurajů bylo odvádět oddanou službu svému feudálnímu nebo územnímu pánovi. Ve skutečnosti je výraz samuraj úzce spojen se slovem "sloužit", což je patrné zejména z čínského přepisu japonského slova samuraj. Postupem století samurajové uzákonili interní pravidla známé jako bušidó (válečnické způsoby). Tento kodex byl vytvořen na základě konfucianismu, šintoismu a buddhismu.
Konfucianismus vyžadoval na samurajovi absolutní oddanost pánovi. Od samuraje se čekala očekávala benevolence a vykonávání spravedlnosti, pohrdání lstí a úskoky a i všemi obchodními a peněžními jednáními. Skutečný samuraj měl nekonečnou trpělivost, dokonalou sebekontrolu, mluvil pouze pravdu a nevyjadřoval navenek žádné emoce. Protože vedl důstojný život, snažil se vyvarovat především ostudě a hanbě a pomstít všechny urážky.
Z buddhismu se samurajové naučili věčnému životu, což bylo užitečným důvodem umírat vyrovnaně a se ctí. Ze šintoismu si samurajové převzali absolutní víru v božský původ císaře a Japonska.
Harakiri (rituální sebevražda) bylo akceptováno jako způsob smrti, kdy byl samuraj potupen nebo zostuzen a japonský buddhismus nad nim přimhuřoval oči. Harakiri přihlížel samurajův pobočník, který poté co se samuraj vykuchal, mu jeho vlastním mečem odřízl hlavu. Hlavním důvodem harakiri bylo, že samuraj by nikdy neměl být poražen jinak než v boji, proto věznění bojovníci nenacházeli žádné slitování.
Nebyl-li samuraj připraven k boji, oblékal se velmi jednoduše, ale byl snadno rozeznatelný kvůli eboshi, což je trojúhelníková čepice vyrobená z tuhé černé látky.
Samurajovo bojové oblečení nebo brnění (obvykle z kůže nebo lakované oceli) sestávalo z krunýře, ocelové helmice s hledím a dalším brněním pokrývajícím jeho ramena nebo spodní část těla. Jeho zbraněmi byly luk a šípy, meče a nůž a neobešel se zpravidla bez koně.
Před bojem se vždy samuraj řádně umyl a upravil. Klasická bitva spočívala spíše v jednotlivých duelech samurajů než ve střetech masivních armád. Ne všichni samurajové ctili interní pravidla (bušidó) a našli se i tací, kteří byli schopni zrady a úskoků anebo byli zbabělí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.