+ Japonská Poezie

18. února 2008 v 17:13 | Katsuo - Martin |  + Japonsko
Poezie

I zde platí, že vzor v této oblasti brali Japonci z pevninské Číny. Zvláštností japonské poezie spočívá v tom, že básně jsou postaveny na slabičném postupu, u kterých se nevyskytuje rým

Tanka
Je jednou z nejstarších forem tradiční japonské poezie. Slovo tanka by se dala doslova přeložit jako krátká báseň. Zdá se že na vytvoření též básnické formy se podílel jeden z největších básníků starého Japonska a to Kakinomoto no Hitomaru, který skonal v roce 710. Dalších téíměř deset let po jeho smrti se tanka stala pravděpodobně jedinou formou poezie země vycházejícího slunce. A i v součastné době si zachovává svoje postavení.

Jak božsky zář
v zeleni mladých listů
paprsky slunce

ukazka ze sbírek Haiku
Macuo Bašó (přeložil Alfons Breska)

Renga
Svojí oblibu si získali v dobách feudálních bojů někdy okolo 12. století, kdy básně Tanka zaznamenaly svůj úpadek. V podstatě se jedná o takzvané řazené básně. Délka těchto básní byla různá. Na delších se často podílelo několik autorů. To ovšem neznamená, že by jediný autor nemohl a nenapsal dlouhou báseň Renga. Jak tomu většinou bývá začaly se i v tomto odvětví vytvářet určitá pravidla, která určovala sled v souvislosti v textu. Díky těmto pravidlům se Renga stávala velmi složitou záležitostí, že by se to spíše dalo přirovnat k nějaké společenské hře nežli k opravdové poezii.

Haiku
Vzniká v 16. století jako samostatný básnický směr, který si rychle získává své věrné příznivce. Haiku je obsahově kratším typem veršů než Tanka a také je ve srovnání s ní daleko více volnější. Pro svou mimořádnou stručnost značně vyhovuje buddhistické sektě Zen, která pomocí ní vyjadřuje myšlenky tohoto náboženského směru. Bezpochyby nejznámějším autorem stylu Haiku je Macuo Bašó (1644 - 1694).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.