+ Gejša

1. února 2008 v 12:22 | Katsuo - Martin |  + Geisha
Gejša (芸者) je slovo pocházející z japonštiny označujícící profesionální společnici. ,,Gejša" je ze slova ,,gej", tj.,,umění", znamená tedy ,,umělkyně". Encyklopedické definice často uvádějí, že se jedná o krásnou a inteligentní ženu, jejímž hlavním posláním je bavit muže. Patří mezi typický a neodmyslitelný symbol Japonska.
Paradoxem je, že první gejši byli muži, ale v polovině 18. století se začaly prosazovat gejši-ženy, které se svým bílým make-upem a tradičním japonským šatem kimono okouzlily nejednoho Evropana. V západním světě se stalo slovo gejša synonymem japonské prostitutky, ale spíše neprávem, jelikož gejša byla spíše "umělkyně", která čas od času na sex přistoupila. Nejednalo se však o samozřejmost. Z toho důvodu také nebylo povolání gejši zakázáno v roce 1957, kdy byla zakázána prostituce. Hlavním úkolem gejši bylo bavit, hrát na tradiční strunný nástroj šamisen či připravovat čaj. Nejúspěšnější gejši byly vždy dobré tanečnice.
Spatřit gejšu na ulici japonského města je však téměř nemožné, a pokud se to podaří, většinou se jedná o převlečenou japonskou školačku, která se nechá fotografovat davy turistů. Pravé gejši jsou příliš zaměstnané v čajovnách, než aby měly čas se věnovat turistům.

[editovat] Misuage

Gejša učednice (poznala se podle mladého vzhledu a zvláštního účesu), když už byla známá po čajovnách, nabídla své "misuage" neboli panenství[zdroj?] . V čajovně se shromažďovaly nabídky, muž s největší nabídkou dostal misuage. Když byla gejša oblíbená, měla svého danna neboli sponzora. To byl většinou bohatý muž, který jí hradil náklady na kosmetiku, na školu (gejši se stále učily, chodily na hodiny zpěvu, tance) atd. Většinou spolu měli milostný poměr. Gejša měla danna obvykle tak půl roku, pak většinou tento vztah skončil. Kimona, která gejši nosily, byla vzácná, byla to umělecká díla. Jinak na první pohled byla gejša od prostitutky odlišná tím, že uzel měla zavázaný na bederním pásu vzadu - bylo moc náročné ho zavázat, protože kimona byla jedné velikosti a pod pás se složila nepotřebná délka. Většinou na to měly gejši oblékače, samy by to nezvládly). Prostitutky si uzel vázaly samy - v předu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.