+ Fudži

1. února 2008 v 13:58 | Katsuo - Martin |  + Fudži
Hora Fudži ( Fudži-san) je nejvyšší horou Japonska. Rozkládá se na hranici mezi prefekturami Šizuaka a Jamanaši na západ od Tokia, z kterého je za jasného počasí viditelná.
Hora Fudži je světoznámým symbolem Japonska a je často zobrazována na uměleckých dílech a fotografiích. Nejznámějším dílem zabývajícím se horou je mistrovské dílo malíře ukio - e Kacušiky Hokusakie.
+ zdroj : yoshiko.blog.cz


Na vrcholku posvátné hory Fudži. Nejvyšší hora Japonska je tradičním poutním místem.
Jde o nejčastější motiv japonských krajinářů. Na obrazech malovaných speciálními vodovými barvami je každý diagonální tah štětcem součástí uctívaného objektu. Tahy štětcem se vždy jakoby vzedmou do výšky a po krátkém setrvání na vrcholu se šikmo svažují někam do hlubin. Díky své symetrické kráse a největší výšce v celé zemi (3776 m) se hora Fudži (také Fudžijama) stala posvátnou horou a symbolem Japonska.
I když je vrcholek Fudži pokryt sněhem, mohla by sopka být aktivní. Hlavní kráter o průměru 600 m je 150-200 m hluboký. Tím vznikají na úpatích hory další, menší krátery o průměru 70 m. Při posledním výbuchu v roce 1707 bylo sopečného materiálu tolik, že ve městě Edo (dnešní Tokio) vzdáleném 90 km od sopky ležela dvanácticentimetrová vrstva popela.
Vrchol hory Fudži, která se tyčí 3776 m nad jezery přírodní rezervace Fudži-Hakone-Isu.

Kromě toho, že je inspirací malířů, hraje posvátná hora také významnou roli v japonské poezii. Básníci opěvují symetričnost sopky, jejíž vrchol často vyčnívá z oblak a zdůrazňuje magii krajiny pod horou. Území pod sopkou pokrývají pralesy a stín posvátné hory se majestátně odráží v pěti okolních jezerech. Rozkládá se zde přírodní rezervace Fudži-Hakone-Isu, kterou nedávno vyhlásila japonská vláda, jelikož přibývající osidlování začalo být pro zdejší krajinu nebezpečné. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.