+ Bydliště

1. února 2008 v 11:48 | Katsuo - Martin |  + Japonsko

DOMY

S výjimkou severního ostrova Hokkaidó jsou tradiční japonské domy stavěny z tenkých materiálů, aby do příbytku během horkého léta mohl pronikat svěží vánek. Důvod je prozaický - je mnohem snazší obléci se v zimě než ochladit dům během parného léta. Před érou klimatizace to byl samozřejmě argument jako hrom. Dalším důvodem je častá frekvence zemětřesení, což zabraňuje použití těžších materiálů jako je kámen nebo cihly. Většinou jsou proto domy stavěny ze dřeva, s posuvnými vnitřními stěnami buď ze dřeva nebo z rýžového papíru (shoji), které vytváří interiér domu. V domě zpravidla bývá místnost oddělená pro čajový rituál (chanoyu) a v Japonsku má pro tuto místnost nebývalý význam poklidná atmosféra tohoto rituálu, která je docílena různými přemístěními nábytku a kuchyňských potřeb. Asi nejtypičtějším zástupcem japonských domů jsou machiya stavěné kupci v městech jako je Kjóto nebo Tokio. Až do doby nedávno minulé byly starší části Kjóta a Tokia lemovány těmito nádhernými úzkými střechami, ale na většině se podepsal zub času a vpravdě šílená konstrukce natolik, že spadly. Nyní tyto typy domů můžeme vidět např. ve východní části Kjóta. Elegantnější sídla šlechtické třídy a válečníků s nádhernými přijímacími sály, zahradami plnými soch a místnostmi pro čajový rituál můžeme vidět v bývalých feudálních sídlech roztroušených po celém Japonsku. Příkladem mohou být Nara, Kjóto nebo Kanazawa.

STATKY A USEDLOSTI

Nejcharakterističtějším zástupcem japonských statků a usedlostí jsou gassho-zukuri , domy s doškovou střechou a pojmenované podle tvaru trámů, které se podobají páru modlících se rukou. I když tyto domy vypadají útulně a romanticky, je třeba mít na paměti, že byly často domovem pro více než 40 obyvatel a místy i pro chovaný dobytek. Navíc černý interiér, sazemi pokrytý strop a málo oken vyvolávalo pocit života v jeskyni. Jedinou zbraní proti tomu bylo rozdělávání ohně v krbu uvnitř místnosti (irori), který byl také v chladnějších měsících zdrojem tepla pro obyvatele a sloužil také pro kuchyňské účely. Ve vícepodlažních domech sloužil také jejich štít jako domov bource morušového, který sloužil pro výrobu hedvábí (obzvláště v éře Meiji).

SKLADIŠTĚ

Japonská skladiště (kura) jsou snadno rozpoznatelné kvůli svým bílým sádrovým zdem. Tlusté sádrové zdi neměly pouze dekorativní účel, ale sloužily také jako ochrana před ohněm často se vyskytujícím v japonských městech. Sádra, jak se zdá splnila svůj účel, protože spousta skladišť přežila až do současnosti, např. Imai - cho v provincii Nara nebo Kitakata v severním Honšú.

HRADY

V Japonsku je hojnost hradů. Některé z nich jsou původní a některé z nich jsou kopie dříve budovaných. První japonské hrady byly jednoduché horské pevnosti, které využívaly terénu pro svoji obranu. Jejich velkou nevýhodou bylo, že byly nedostupné jak obráncům, tak útočníkům. Později se začaly stavět hrady i v rovinatých oblastech, kdy byly přestavovány opevněné residence daimjó nebo místních pánů. Na konci 16. století dosáhla architektura stavby dokonalosti a půvabu a z té doby jsou památky jako Himeji - jó , Ósaka - jó nebo Fušimi - jó. Obrana hradu se stala ještě propracovanější, byly přidány kamenné zdi, vodní příkopy, opevnění, labyrinty a tunely uvnitř hradu. A okolo hradu vznikaly celé další komplexy budov (jóka - mači). Hlavním rysem hradu byl donjon, tj. věž nebo strážnice. Větší hrady měly několik donjonů okolo nějakého centrálního a velké množství opevněných hradeb. Vršky hradeb byly zpravidla stavěny dřevěné a do konstrukce byla zapuštěna sádra kvůli stabilitě vůči ohni. V 16. a 17. století se zmítalo celé Japonsko v občanských válkách a z té doby zde zbylo obrovské množství hradů. V roce 1615 vláda v Edu nařídila kvůli kontrole daimjó, aby v každé oblasti byl pouze jeden hrad. Během následujících mírových let většina hradů ztratila svůj význam a osiřela. Během období Meiji byla valná většina z nich stržena a zbylo pouze 39 původních a po druhé světové válce byl jejich počet zredukován na 12. V šedesátých letech minulého století byla většina kostelů přestavěna v hollywoodském stylu - aby vypadaly věrohodně z dálky a moderně zblízka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.